COD PORTOCALIU DE INTENSIFICĂRI ALE VÂNTULUI PE LITORAL ŞI ÎN DELTA DUNĂRII

COD PORTOCALIU DE INTENSIFICĂRI ALE VÂNTULUI PE LITORAL ŞI ÎN DELTA DUNĂRII
Coduri galbene de vânt, în 10 judeţe
Meteorologii au emis, marţi, două avertizări Cod galben de vânt, ce vizează zone din 10 judeţe, precum şi un Cod portocaliu de intensificări puternice ale vântului, valabil în jumătate din suprafaţa judeţelor Tulcea şi Constanţa.
Conform prognozei de specialitate, pe parcursul zilei de marţi, între orele 10:00 - 20:00, va fi Cod portocaliu de vânt puternic pe Litoral şi în Deltă, cu rafale ce vor ajunge la 70 - 90 km/h.
În acelaşi timp, un prim Cod galben de intensificări ale vântului va fi valabil din 1 octombrie, ora 10:00, până pe 2 octombrie, ora 2:00, în cea mai mare parte a Moldovei, Dobrogea şi în estul Munteniei, unde vitezele la rafală vor fi de 50 - 70 km/h.
De asemenea, un Cod galben de vânt va afecta, miercuri, în intervalul orar 2:00 - 10:00, toată zona Dobrogei, iar vitezele la rafală vor ajunge la 50 - 70 km/h. AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:25 - Biciclist grav rănit într-un accident produs pe DN19B, în localitatea Margine
- 17:58 - Cinci persoane urmărite internațional, aduse în România de Poliția Română
- 17:51 - Unde se poate face grătar legal și ce amenzi riscă românii care aprind focul în locuri nepermise
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














