Autoturism căutat de autorităţile din Italia, descoperit la P.T.F. Borș

Autoturism căutat de autorităţile din Italia, descoperit la P.T.F. Borș
Autoturismul, în valoare de 11.000 de euro, a fost indisponibilizat la sediul S.P.F Borș
Poliţiştii de frontieră din Bihor au indisponibilizat un autoturism Porsche Boxster despre care au descoperit că este căutat de autorităţile din Italia şi figurează în bazele de date internaţionale ca "bun căutat pentru confiscare".
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Borș au depistat un cetățean român care transporta pe o platformă, un autoturism marca Porsche Boxster, în valoare de 11.000 de euro, căutat de autorităţile din Italia.
În data de 10.06.2020, în jurul orei 20.45, la Punctul de Trecere a Frontierei Borș, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, un cetăţean român, în vârstă de 35 de ani, conducând un autoturism marca Volkswagen, tip Sharan care avea ataşată o platformă. Pe platformă era un autoturism marca Porsche, tip Boxster.
La controlul de frontieră, persoana în cauză a prezentat pe lângă documentul de identitate și documentele autoturismului transportat. În urma verificărilor în bazele de date, s-a constatat că mașina figurează ca „bun căutat pentru confiscare”, alertă introdusă de autorităţile din Italia, la data de 10.11.2019.
Cu privire la cele constatate, bărbatul a declarat că a fost rugat de către proprietarul autoturismului să îl transporte în Germania și nu avea cunoștință despre faptul că acesta se află în atenția autorităților.
Autoturismul, în valoare de 11.000 de euro, a fost indisponibilizat la sediul S.P.F Borș, iar poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tăinuire, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











