Globalistul Cristian Sonea, cumpărat de Ilie “Soros” Bolojan din PNL, pastorul Bisericii Baptiste Speranța Oradea, cunoscută ca BBSO, în predica lui din duminica votului, 18.05.2025, a abordat tema “Tratament prin manipulare”, făcând campanie pentru Nicușor Dan, omul sistemului corupt. Vin vremuri grele dacă și bisericile promovează LGBTQ și curentul Woke susținut de Nicușor Dan și alianța unită PSD-USR-PNL-UDMR.

Cristian (Cristi) Sonea, a abordat tema “Tratament prin manipulare”, predică în care chiar el însuși a manipulat audiența în privința votului printr-un exemplu cu conotație negativă adus unuia dintre candidații la prezidențiale, și anume George Simion, îndemnând astfel oamenii să îl voteze pe Nicușor Dan. Tot acest pastor globalist a postat pe pagina sa de Instagram o poză cu Nicușor Dan și Ilie Bolojan, elevii lui Soros, cu o zi înainte de alegeri îndemnând pe urmăritorii lui, nu puțini de altfel, să voteze cu cei care promovează agenda LGBTQ și au distrus România. Predici despre manipulare, dar chiar tu însuți ca pastor manipulezi… Dezamăgitor! Un pastor trebuie să aducă pace și unitate între credincioși, dar și în societatea românească, nu dezbinare făcând propagandă unuia sau altuia. Politica și propaganda, mai ales mincinoasă cum a fost în cazul de față, nu are ce căuta în biserică! Credincioșii trebuie invitați să se roage pentru cei aflați la putere, să trăiască în pace și să meargă la vot, iar acolo fiecare votează ce dorește. Pastorul nu trebuie să influențeze în niciun fel votul membrilor sau vizitatorilor bisericii respective.
Nu este prima dată când acest pastor de la BBSO își exprimă opțiunea politică în cadrul programului bisericesc urmărit de mii de oameni, profitând astfel de marea audiență pe care o are pentru a o putea manipula în interesul lui personal. La fel a făcut și la alegerile locale, la cele parlamentare respectiv prezidențiale din Decembrie 2024 când a susținut-o public pe Elena Lasconi din USR adeptă LGBTQ și lovea cu acuzații false în Călin Georgescu.

BBSO Oradea, este o biserică baptistă globalistă din Oradea, Județul Bihor condusă de globaliștii Cristi Sonea, Ciprian Gag, Marcel Niculaș și Răzvan Rește, vânduți sistemului corupt PSD-USR-PNL-UDMR condus de Ilie Bolojan, Florin Birta și Mircea Mălan. Câteva afaceri care au legătură directă cu sponsorizarea acestor globaliști de la BBSO care fac propagandă mincinoasă și ilegală în biserică: Restaurantul Piața 9 face parte din BBSO și-i susține pe acești globaliști, Librăria și Editura Scriptum, Fundația Poarta Bucuriei, Street Coffee Roasters și alții ca ei. Piața 9 este de acord cu propaganda ilegală, atacurile mincinoase către o persoană care nu se poate apăra și transmite chiar felicitări pe contul de Instagram BBSO.
AUR Bihor a sesizat Biroul Electoral Județean privind propaganda electorală pe care ar fi făcut-o pastorul Bisericii Baptiste Speranța Oradea, Cristian Sonea. Organizația a transmis mass-media atât reclamația, cât și o filmare care o susține. Propaganda mincinoasă a fost transmisă la două programe identice, cu mii de oameni prezenți, plus pe transmisiunea online de pe canalul de youtube BBSO. Postare care ulterior a fost editată în avantajul lor, șterse toate comentariile care le atrăgeau atenția pentru ilegalitatea făcută și postat un video editat care nu cuprinde și video de mai jos:
În opinia AUR Bihor, scena surprinsă este „o încălcare flagrantă a legislației electorale în cadrul unui program religios”, în timp ce legea interzice propaganda electorală într-un lăcaș de cult.
„În consecință, vă solicităm: să analizați această situație și să constatați încălcarea dispozițiilor legale privind campania electorală; să dispuneți măsuri de sancționare și notificare a organizatorilor religioși implicați; să transmiteți sesizarea, dacă este cazul, instituțiilor competente pentru sancționarea faptelor”, a transmis AUR către BEJ Bihor.