Nicușor Dan a semnat decretul de eliberare din funcția de consilier prezidențial a lui Ludovic Orban

Nicușor Dan a semnat decretul de eliberare din funcția de consilier prezidențial a lui Ludovic Orban
Președintele Nicușor Dan a semnat miercuri actul oficial prin care Ludovic Orban este eliberat din funcția de consilier prezidențial.
Președintele Nicușor Dan a semnat miercuri actul oficial prin care Ludovic Orban este eliberat din funcția de consilier prezidențial. Decizia intră în vigoare imediat. Administrația Prezidențială a anunțat inițial că cei doi au hotărât să încheie colaborarea de comun acord și în termeni amiabili.
Șeful statului i-a mulțumit lui Orban pentru activitate și i-a urat succes în proiectele viitoare. Totuși, fostul lider PNL a ieșit public și a explicat că plecarea sa nu a fost chiar atât de liniștită și că decizia i-a aparținut în totalitate președintelui.
Ludovic Orban a povestit că totul a pornit de la o singură discuție mai aprinsă pe care a avut-o cu Nicușor Dan. Cearta a plecat de la o declarație pe care Orban a făcut-o la o emisiune televizată despre folosirea imaginii președintelui în campania electorală pentru Primăria Capitalei.
Fostul consilier a precizat că a lucrat la Cotroceni timp de o lună și jumătate. El susține că în toată această perioadă a fost loial, corect și nu a primit niciun reproș legat de munca sa. Orban a spus că a încercat să își folosească experiența pentru a ajuta instituția prezidențială.
Ludovic Orban a ținut să clarifice că nu vrea să ascundă realitatea în spatele unor formulări diplomatice. El a explicat că declarația care l-a supărat pe Nicușor Dan a fost făcută de fapt cu intenția de a-l apăra pe președinte în fața atacurilor venite din partea adversarilor politici.
Citește și:
- 10:49 - Negocieri cruciale la Cotroceni joi și vineri pentru noul Guvern. Pe cine va accepta Nicușor Dan în locul lui Bolojan
- 09:05 - Prima ședință de guvern după scandalul ordonanței de urgență controversate
- 09:03 - Viorel Cataramă aruncă bomba: „Bolojan vrea suspendarea lui Nicușor Dan”
- 09:02 - Ciolacu atacă bilanțul economic al lui Bolojan: „Trei trimestre de cădere economică. Record negativ din 1999”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














