Nicolas Sarkozy va fi eliberat din închisoare

Nicolas Sarkozy va fi eliberat din închisoare
Justiția i-a acceptat cererea de punere în libertate după doar 3 săptămâni
Nicolas Sarkozy: fostul președinte va fi eliberat din închisoare astăzi, justiția i-a acceptat cererea de punere în libertate.
Curtea de Apel din Paris a acceptat cererea de eliberare a lui Nicolas Sarkozy, încarcerat din 21 octombrie în închisoarea La Santé. Fostul președinte va fi plasat sub control judiciar, scrie BFM TV.
Fostul președinte părăsește inchisoarea după doar 20 de zile.
Sarkozy ispășește o pedeapsă de cinci ani pentru conspirație într-un plan de finanțare a campaniei sale electorale din 2007 cu fonduri din Libia.
Fostul președinte nu a recunoscut niciodată acuzațiile, susținând că este victima unui „complot” care-l viza, de fapt, pe fostul lider libian Muammar Gaddafi.
Sarkozy este primul fost șef de stat francez din epoca modernă care a ajuns în spatele gratiilor. El a fost încarcerat la 21 octombrie și a depus imediat o cerere de eliberare.
Citește și:
- 06:55 - Zi crucială pentru Oana Țoiu. Astăzi se dezbate în Senat moțiunea simplă împotriva ministrului Afacerilor Externe
- 06:49 - Ilie Bolojan, discuții decisive cu șefa Comisiei Europene pentru banii din PNRR: sunt în joc 231 milioane de euro
- 06:41 - Zi de foc pentru Călin Georgescu: magistrații stabilesc parcursul celui de-al doilea dosar
- 14:00 - Săptămână decisivă pentru Călin Georgescu în fața justiției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News
_f563c667c9.webp)


_c9addbe729.webp)





_e32ebcad9a.webp)

