CUM VREA MARIUS LULEA SĂ REDUCĂ DEFICITUL BUGETAR

CUM VREA MARIUS LULEA SĂ REDUCĂ DEFICITUL BUGETAR
Marius Lulea, candidat AUR la alegerile parlamentare, a afirmat că singura soluţie pentru a reduce deficitul bugetar este scăderea cheltuielilor statului
Marius Lulea, candidat AUR la alegerile parlamentare, a afirmat că singura soluţie pentru a reduce deficitul bugetar este scăderea cheltuielilor statului.
"Lipseşte de la bugetul de stat aproximativ 30% din sumele necesare, adică 140 de miliarde de lei, asta înseamnă 30 de miliarde de euro. Suma este colosală, este o sumă foarte mare.
Mai avem o altă problemă majoră. Astăzi, sunt 60 de miliarde de euro, bani din PNRR şi din fondurile europene structurale, care nu sunt accesaţi. S-au luat aproximativ 10% din aceste sume, deci sumele sunt derizorii.
Mediul antreprenorial nu poate susţine taxe mai mari. Soluţia AUR este singura care poate duce la o stabilitate pe termen lung, trebuie să scădem cheltuielile statului. Asta înseamnă reformă administrativă.
Trebuie să reducem instituţiile statului cu două treimi, să scădem birocraţia şi să scoatem din structura birocratică a statului aproximativ 200.000 de persoane, venite din partea partidelor politice", a transmis Lulea.
CMF 11240014
Sursa: Realitatea din AUR
Citește și:
- 17:28 - Pakistan se oferă să medieze negocierile între SUA și Iran. JD Vance, posibil negociator-șef
- 11:32 - Călin Georgescu, mesaj crucial pentru români: „Mineritul trebuie protejat total, toate minele din țara românească trebuie deschise. Toți minerii trebuie respectați”
- 08:20 - Dan Dungaciu: Scopul regimului este divizarea suveraniștilor, de aceea folosesc strategii agresive de intimidare și dezbinare
- 08:16 - Alertă energetică în Republica Moldova. Principala linie prin care se importă curent electric din România este întreruptă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











