Bolojan, despre taxa pe sere: Se aplică doar celor industriale, nu solariilor din gospodării

Premierul Ilie Bolojan a intervenit în disputa apărută în Coaliție pe tema noii taxe pe sere
Premierul Ilie Bolojan a intervenit în disputa apărută în Coaliție pe tema noii taxe pe sere și a precizat că impozitul de 0,5% nu se aplică solariilor din gospodării, ci exclusiv serelor de tip industrial.
Șeful Guvernului a făcut clarificările după ce PSD a acuzat introducerea „pe furiș” a unui nou impozit care ar afecta micii producători. Bolojan a subliniat că este vorba despre o taxare diferențiată, cu un regim distinct față de alte construcții.
„Taxarea serelor la o valoare de 0,5%, cu un discount de 50% față de alte construcții, se aplică doar pentru serele de tip industrial. Solarul care este în spatele grădinii omului, fără autorizație de construire, făcut pentru consum propriu, nu se impozitează”, a explicat premierul.
Potrivit acestuia, discursul privind impozitarea pătulelor și a solariilor din gospodării nu are bază reală în forma actuală a legii.
Anterior, președintele PSD, Sorin Grindeanu, criticase dur noua reglementare, susținând că taxa pe sere și solarii nu a fost discutată în Coaliție și că ar reprezenta o abatere de la deciziile politice agreate. Liderul social-democrat a cerut revenirea la forma anterioară a legii, care prevedea scutirea de impozit pentru anexele gospodărești.
În același timp, contextul fiscal rămâne tensionat. Al doilea pachet de măsuri pentru redresarea bugetară, adoptat de Parlament, prevede introducerea de noi impozite pentru structuri agricole care până acum erau scutite, fermierii urmând să beneficieze doar de o reducere de 50%, nu de scutire totală, începând cu 1 ianuarie 2026.
Citește și:
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 19:34 - România: făină ieftină, pâine scumpă. De ce produsele de bază costă mai mult decât în Spania sau Italia
- 12:05 - Minerii protestează în fața Guvernului: cer venituri compensatorii și tichete de masă
- 10:37 - Primăria Sectorului 1 reziliază contractul cu Romprest. Mafia gunoaielor pierde contractul de milioane de euro după ce a lăsat Capitala în dezastru
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News










