RECORD DE INTERVENȚII PENTRU SALVAMONTIȘTI

RECORD DE INTERVENȚII PENTRU SALVAMONTIȘTI
Cele mai multe solicitări au venit de pe pârtiile pentru sporturile de iarnă
Numărul turiștilor asistați s-a dublat faţă de anul trecut, deşi sezonul a durat doar 99 de zile.
Salvamontiştii din Poiana Braşov au avut, în sezonul de schi care s-a încheiat, un număr record de aproape 800 de intervenţii la persoane care s-au accidentat, s-au rătăcit sau care au necesitat evacuare.
Numărul turiștilor asistați s-a dublat faţă de anul trecut, deşi sezonul a durat doar 99 de zile, comparativ cu cel anterior, când pârtiile au fost deschise timp de 4 luni, transmite Serviciul Public Local Salvamont Poiana Braşov.
Cele mai multe solicitări au venit de pe pârtiile pentru sporturile de iarnă, la traumatisme asociate căderilor sau coliziunilor, relatează Radio România Actualități.
Cauzele principale ale accidentărilor au fost alegerea greşită a nivelului de dificultate a pârtiei, reglarea incorectă a echipamentului şi viteza mare de deplasare pe pârtii.
Citește și:
- 15:41 - Donald Trump amenință cu noi lovituri asupra Iran: „Va fi atacat foarte puternic astăzi”
- 14:46 - Incident într-un autobuz: două femei au ajuns la spital după ce au căzut în timpul deplasării
- 14:09 - Nicușor Dan, după atacurile din Orientul Mijlociu: „România nu este în pericol, dar economia ar putea fi afectată”
- 13:13 - Tragedie pe un drum național din Brăila: trei morți în accidente similare la câteva ore distanță
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











