Irina Bara, finalistă la Hodmezovasarhely
Cea mai bună tenismenă bihoreană, Irina Bara, s-a calificat vineri în finala turneului ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria), dotat cu premii în
valoare
de 60.000 de dolari. Sportiva de 23 ani, situată pe locul 167 WTA, a dispus în semifinale de o adversară mai bine cotată, Irina Khromacheva (23 ani, nr. 146 WTA), scor 7-5, 6-1. Anterior, bihoreanca trecuse cu 6-0, 6-0 de lituanianca Joana Eidukonyte; cu 6-4, 6-3 de compatrioata Miriam Bulgaru şi cu 6-4, 2-6, 7-6(3) de urcraineanca Katarina Zavatska, după trei ore şi jumătate de joc!în ultimul act, sportiva originară din Ştei o va întâlni sâmbătă pe principala favorită, columbianca Mariana Duque-Marino (28 ani), aflată pe locul 112 în circuitul profesionist feminin.Pentru prezenţa în finală, Irina şi-a asigurat 48 de puncte WTA şi un premiu de 4.863 de dolari.
Citește și:
- 14:44 - Ministrul Sănătății va merge la Washington. Alexandru Rogobete, discuții cruciale în scandalul Pfizer -SURSE
- 10:53 - Premieră globală la București: Maestrul Nicolae Voiculeț lansează Orchestra Mondială a Păcii la Palatul Parlamentului
- 10:25 - Călin Georgescu: "Poporul plătește ca ei să îl îngenuncheze. Instanța conștiinței este superioară celei umane"
- 09:36 - Alexandra Păcuraru depune plângere penală împotriva lui Gigi Becali: „Aceste abuzuri, jigniri, umilințe, intimidări și amenințări trebuie să înceteze”
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











