ELEVII ROMÂNI, MEDALIAȚI LA OLIMPIADA BALCANICĂ DE INFORMATICĂ

ELEVII ROMÂNI, MEDALIAȚI LA OLIMPIADA BALCANICĂ DE INFORMATICĂ
Echipa ţării noastre a fost coordonată de profesorul Petru-Simion Opriţa
Elevii români au obţinut două medalii de aur şi alte două de argint la cea de-a 32-a ediţie a Olimpiadei Balcanice de Informatică pentru Seniori.
Concursul s-a desfășurat la Udine, Italia.
Potrivit Ministerului Educaţiei, au obţinut medalii de aur Matei Neacşu şi Mihai Valeriu Voicu, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti.
Medaliile de argint le-au revenit lui Alexandru Dima, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti şi Mircea Maxim Rebengiuc, de la Colegiul Naţional de Informatică "Tudor Vianu" Bucureşti.
Echipa ţării noastre a fost coordonată de profesorul Petru-Simion Opriţa, de la Liceul "Regina Maria", Dorohoi, vicepreşedinte al Societăţii pentru Excelenţă şi Performanţă în Informatică (SEPI), şi Livia Măgureanu, membru în consiliul director al SEPI.
Ministerul Educaţiei şi Cercetării amintește că participarea loturilor naţionale ale ţării noastre la olimpiadele internaţionale prin acoperirea taxelor de participare şi a costurilor deplasărilor, diurnă aferentă zilelor de şedere, precum şi în organizarea şi desfăşurarea etapelor ce preced olimpiadele internaţionale – fazele locale/ judeţene/ municipale şi naţionale ale acestor competiţii.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:17 - Gică Popescu își alege favorita la Cupa Mondială și lansează un atac dur: „Sunt cam mulți ani de când stăm acasă…”
- 17:48 - Bulgaria schimbă radical poziția în războiul din Ucraina! Anunțul ministrului Apărării: „A sosit momentul negocierilor”
- 17:02 - Decizie dură pregătită la Bruxelles! UE vrea să interzică accesul tuturor celor care au luptat de partea Rusiei în Ucraina
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














