ALPINIȘTI BLOCAȚI PE VERSANȚII TIBETANI AI EVERESTULUI AȘTEAPTĂ SĂ FIE SALVAȚI

ALPINIȘTI BLOCAȚI PE VERSANȚII TIBETANI AI EVERESTULUI AȘTEAPTĂ SĂ FIE SALVAȚI
Zona este populară printre turiști
Surprinși de o furtună de zăpadă pe versanții tibetani ai Muntelui Everest, peste 200 de alpiniști așteaptă să fie salvați.
Alte aproape 350 de persoane au fost duse în siguranță de echipele de salvare, relatează BBC News, care citează presa chineză.
Ninsoarea abundentă a surprins sute de turiști care făceau drumeții în valea tibetană ce duce spre fața estică a Muntelui Everest, la sfârșitul săptămânii, chiar la începutul unei vacanțe naționale de 8 zile în China.
Zona este populară printre turiști, mai ales în perioada cunoscută drept “Săptămâna de Aur”.
Postările de pe rețelele sociale arată corturi îngropate sub zăpadă, într-o ninsoare neobișnuit de puternică pentru această perioadă a anului, în timp ce salvatorii au ghidat grupurile de turiști prin viscol, ocolind poteci și drumuri blocate.
Citește și:
- 11:09 - AEP a sesizat Parchetul în cazul campaniei lui Nicușor Dan: sunt suspiciuni privind cheltuieli electorale de peste 870.000 lei
- 10:09 - Nicușor Dan a promulgat legea pensiilor speciale. Cum a motivat această decizie
- 21:50 - Prințesa de Wales impresionează prin eleganță, alături de Prințul William, la un eveniment din Țara Galilor
- 21:06 - Comisia Europeană respinge un nou fond pentru avort și recomandă folosirea mecanismelor existente
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News
_d378157f11.webp)










