Echipa de polo CSM Oradea se deplasează în Spania pentru manșa a 2-a a dublei cu CN Mataro, contând pentru sferturile de finală ale LEN EuroCup – ediția 2019/20. Partida are loc sâmbătă (09.11), ora 13:00.

Partida tur, desfășutară pe 30 octombrie, la Oradea, a fost adjudecată de orădeni cu 12-9. Așadar, echipa antrenată de Dorin Costrăș are de apărat un avantaj de trei goluri la startul partidei din Spania.

Între timp, CSM Oradea a obținut o dublă victorie în prima etapă din faza a 2-a a Superligii Naționale de polo – ediția 2019/20. Bihorenii au trecut de CSM Corona Brașov.

În schimb, Mataro a triumfat în deplasare, pe terenul lui Real Canoe, scor 10-9. Adversarul CSM-ului ocupă locul 6 după șase etape disputate în primul eșalon iberic.

Recapitulăm rezultatele consemnate în prima manșă a sferturilor de finală din LEN EuroCup 2019/20:

AN Brescia vs Miskolc, scor 17-10
CSM Oradea vs CN Mataro, scor 12-9
CC Ortigia vs NC Vouliagmeni, scor 9-9
Eger vs Team Strasbourg, scor 12-8

Manșa a 2-a se dispută sâmbătă (09.11) în fiecare confruntare.

Dubla cu Dinamo București, inițial programată pentru finele acestei săptămâni, contând pentru Superliga Națională, a fost amânată.