CSM CSU Oradea a suferit a 2-a înfrângere în actuala ediție a Ligii Naționale de baschet masculin. Roș-albaștrii au cedat pe terenul lui U-BT Cluj-Napoca, scor 89-82. Partida a avut loc sâmbătă (26.10).

Partida a demarat cu Broussard, Richard, Fometescu, Zekovic și Valeika. Jocul a început foarte bine pentru roș-albaștri, ei reușind să se desprindă la 13-6 în primele minute de joc efectiv. Lucrurile s-au schimbat în rău foarte repede, pe fondul unui parțial de 18-0 în favoarea echipei gazdă. Astfel, Clujul s-a desprins la peste zece lungimi pe fondul lipsei de reacție din tabăra orădeană. Nikola Markovic a înscris ultimul coș al secvenței inaugurale pentru a strânge la 26-17.

Continuarea nu a fost mai bună. Gazdele au rotit jucătorii cu generozitate, reușind să se desprindă la un maxim de 18 puncte. Formația orădeană a găsit soluții pe finalul reprizei de a ajunge la linia de pedeapsă, jocul fiind des fragmentat de numeroare greșeli personale. Antrenorul Achim i-a acordat minute de joc lui Edi Petrescu. Jocul colectiv al CSM-ului a fost modest, producând doar șase pase decisive în primele 20 minute de joc efectiv. Scorul la jumătatea partidei era de 48-34 în favoarea echipei gazdă.

Sfertul 3 nu a adus schimbarea. Cele două echipe au alternat momentele bune cu cele mai puțin reușite, însă echipa gazdă a menținut în permanență un avantaj de peste zece lungimi. Arturas Valeika a comis a 4-a greșeală personală, iar Dragan Zekovic s-a lovit la spate și nu a putut continua jocul. Kris Richard a avut mai multe reușite pentru orădeni, iar scorul cu zece minute înainte de final a fost de 68-57.

Watson a strâns la zece puncte în minutul 33 al partidei, cu o aruncare reușită de la mare distanță, după care Broussard a punctat de la semidistanță, iar Richard a trimis mingea în coș pe pătrundere și din afara semicercului, ajungându-se la cel mai mic ecart din repriza secundă, scor 76-71 și 83-78. Orădenii nu au reușit să se apropie mai periculos decât atât, plătind tribut unui nou început de partidă modest.

Kris Richard a totalizat 23 puncte, iar Giordan Watson a adăugat 18 pentru Oradea. De cealaltă parte, Patrick Richard a reușit 20 puncte.

Următorul meci al CSM CSU Oradea este programat miercuri (30.10), ora 17:00, la Istanbul. Adversar este Bahcesehir Koleji, meciul contând pentru etapa a 2-a din grupele FIBA Europe Cup.