Bianca Benea a ocupat locul 18 în proba de spadă feminin individual la Campionatul Mondial de scrimă pentru juniori. Evenimentul s-a desfășurat la Torun, Polonia. Sportiva de la CSM Oradea a câștigat șase din cele opt dueluri.

În grupe, Bianca a repurtat cinci victorii din șase asalturi. Ea s-a confruntat cu sportive din Uzbekistan, Paraguay, Belarus, Marea Britanie, Spania și Corea. Benea a avansat pe tabloul de 64.

Aici a trecut de Andrea Majdanic (Croația), cu 15-12, pentru a se califica pe tabloul de 32. Sportiva de la CSM Oradea a fost învinsă de Beatrice Cagnin (Italia), cu 12-15.

Competiția a fost câștigată de italianca Federica Isola. La concurs au luat parte 156 sportive.

Duminică (14.04) a fost programată proba pe echipe. Bianca Benea a luptat alături de Alexandra Predescu (locul 24 în proba individuală), Zsuzsa Schlier (locul 50), respectiv Denisa Barosan (104). Tricolorele s-au clasat pe locul 15 din totalul de 31 echipe participante.